Wednesday, March 16, 2011

Stefans Cveigs « Marija Antuanete. Vidusmēra sievietes portrets »



Marija un Antuanete. Francijas karalienes.
Stefans Cveigs « Marija Antuanete. Vidusmēra sievietes portrets »


Viena no biogrāfisko romānu vislabākajām īpašībām ir tieši to realitāte – tu zini, ar ko grāmata beigsies (pat ja šajā gadījumā tas nav nekāds happy end), tādējādi vēlme aprīt grāmatu tikai tāpēc, lai uzzinātu, ar ko stāsts beigsies, šoreiz pārvēršas baudpilnā mirkļa retrospekcijā – tu beidzot vari pilnībā izgaršot grāmatas «tagadni», jau pazīstamo gleznas melnbalto versiju piepildot ar tūkstošiem dzirkstošu toņu niansēm.
Katrs piekritīs, ka biogrāfisko romānu didaktiskums reizēm ne pa jokam nogurdina, to tendence par savu galveno uzdevumu uzskatīt precīzu faktu izklāstu un personības raksturīgo iezīmju ilustrēšanu ne vienmēr kalpo to interesēs. Kurpretim Cveigs šajā romānā sevi pierādījis vienlaikus kā lielisku stāstnieku un neuzpērkamu vēstures interpretu. Un tieši tas piešķir darbam tā papildus šķautni – to iespējams lasīt gan kā vienkāršu daiļliteratūras sacerējumu par kādu karalieni, gan arī iztēloties, ka katra vēstule, ko Marija Antuanete pa vidu starp operas apmeklējumu un kāršu partiju rakstījusi savai mātei, joprojām glabājas Francijas, Austrijas un Vācijas arhīvos. Gluži vai kinematogrāfiski fiksētie kadri no karalienes dzīves liek uz brīdi piemirst, ka Cveigs ne tuvu to visu nav vērojis savam acīm. Tāpat var tikai apbrīnot autora pacietību, aprakstot tā laika galma sieviešu (ar karalieni priekšgalā, protams) modes dzīves sīkumus. Lasītājām – sievietēm tas ir kā balzams dvēselei – rokoko modes kanoni, jā, arī pārmērības Marijas Antuanetes izpildījumā ļauj par šo krāšņo ikdienu pasapņot arī mums.
Nepamanīts noteikti nepalika arī Stefana Cveiga talants atklāt visdziļākās psiholoģiskās sakarības, kas saista Mariju Antuaneti ar viņas vīru, māti, arī ar tautu. Pat ja reizēm romāna gaitā nav iespējams noteikt toni, ar kādu Cveigs tajā reizē izsaka vārdu «viduvējs », tomēr katru Marijas Antuanetes « viduvējo » izpausmi lasītājam palīdz labāk izprast un pat attaisnot detalizēts sievietes psiholoģiskais portrets, kas, protams, pilnībā izprotams tikai skatīts laikmeta kontekstā.
Marija Antuanete, austriete, Hābsburgu princese, kas politisko maskarāžu rezultātā kļuva par Francijas karalieni, ir vienlaikus vismīlētākā un visnopeltākā monarhijas pārstāve Francijas vēsturē. Šai pretmetu analoģijai varētu arī pielīdzināt visu viņas dzīvi – pārmērīga greznība, nepārtraukti svētki un bezrūpība iepretim izmisumam, pakļautībai un pazemojumam. Brīžiem pat šķiet, ka tās ir divas dažādas sievietes, kuras izdzīvo šo vienu dzīvi. Marija un Antuanete. Antuanete un Marija. Divas karalienes, kas nomaina viena otru kā dvīņu māsas. Diemžēl dvīņu māsas Marijai Antuanetei nebija un neviens no asinsradiniekiem nepakustināja ne mazo pirkstiņu, lai aiztaupītu karalienei drāmu, kas viņu sagaidīja dzīves beigās. Stefans Cveigs ar vislielāko rūpību ataino abas šīs dzīves, tomēr jāatzīst, ka attēlot tumšāko no tām viņam padevies labāk. Bet vai tik tā nav 20./21.gadsimta un nevis Cveiga īpatnība – ar lielāku entuziasmu izklāstīt skumjo, dramatisko, negatīvo. Lai nu kā – jāatzīst, ka šī grāmatas daļa man šķita visvērtīgākā gan no grāmatas izglītojošā (nevilcinos nosaukt šo par aizraujošāko Francijas vēstures lekciju savā dzīvē !), gan no izklaidējošā aspekta – lasītājs tiek ierauts tik neticamu (bet tomēr līdz pēdējam sīkumam - reālu!) intrigu virpulī, tik dzīvīgā cilvēku savstarpējo attiecību drāmā, ka ir neiespējami nolikt grāmatu pirms diviem naktī. Pat tiem, kas līdz šim neko nav zinājuši par Francijas vēsturi, pateicoties autora rūpīgajam detaļu izklāstam, tālaika Eiropas augstāko aprindu šaha spēles kļūst viegli izprotamas. Tāpat grāmata palīdz iepazīt un atklāt dažādu franču kultūras klišeju pirmavotus, piemēram, uzsaukumu « Roi est mort, Vive le Roi! » (Karalis ir miris, lai dzīvo karalis !), kas mūsdienu cilvēkam bez attiecīgām zināšanām varētu šķist pagalam jokains.
Visbeidzot – lai cik godīgs nebūtu bijis Cveigs, atklājot mums arī ne tik rožainās Marijas Antuanetes personības šķautnes, šī grāmata tomēr raisa patiesu līdzpārdzīvojumu, kas balansē starp žēlumu, apbrīnu un sašutumu. Tomēr jāpiezīmē, ka sašutums par karalienes pieņemtajiem lēmumiem un impulsīvo rīcību pazūd brīdī, kad apzinies – viss tik « skaidrs » un pašsaprotams mums liekas tikai tagad, pēc teju 220 gadiem, kad zinām, ka laiks, par kura upuri kļuva Marija Antuanete, bija aizsākums pilnīgi jaunai domāšanai, jaunai izpratnei par valsts pastāvēšanas priekšnoteikumiem, bet tikai laika distance ļauj mums novērtēt šo notikumu patieso dabu un gudri spriest, kā būtu vai nebūtu vajadzējis rīkoties. Marijai Antuanetei šīs privilēģijas nebija, tādēļ karaliene dažbrīd raisa mūsos sašutumu. Ja šo pēdējo man pēc grāmatas izlasīšanas pilnībā izdevās sevī racionalizēt un līdz ar to arī atmest, tad apbrīns paliek. Apbrīns pret sievieti, kura līdz pēdējam brīdim palika uzticīga pati sev – dabiska, labsirdīga, ekspresīva, spontāna, un vairāk par visu – lepna. Kāda drusciņa šāda aristokrātiska lepnuma nekaitētu arī mūsdienu sievietēm...






No comments:

Post a Comment